Loading...
Dzieci

Kiedy dziecko potrzebuje pomocy psychologa?

Dawno już minęły czasy, kiedy pójście z dzieckiem do psychologa było źle odbierane przez społeczeństwo. Niestety, wielu rodziców wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, w jakich sytuacjach maluch potrzebuje pomocy specjalisty. Kiedy zatem należy udać się z dzieckiem do psychologa?

Pomoc psychologiczna dla małego dziecka

Rozwój małych dzieci wzbudza w rodzicach największy niepokój – dzięki uważnej obserwacji można wcześnie zauważyć niektóre przypadłości, z jakimi warto zgłosić się po pomoc. Co w szczególności powinno nas zaniepokoić? Przedmiotem zainteresowania psychologa może być nadpobudliwość ruchowa, która przejawia się także agresywnymi zachowaniami. Niepokojące jest również zamykanie się dziecka w sobie – kiedy maluch nie jest chętny do zabaw, żyje jakby we własnym świecie. Do psychologa warto zgłosić się z malcem, który nie wykazuje zainteresowania kontaktem z rówieśnikami, nie mówi, nie okazuje emocji. Małe dzieci najczęściej diagnozowane są pod kątem autyzmu, choć przyczyna ich zachowań może również tkwić w problemach rodziców czy opiekunów, silnym przeżywaniu emocji czy braku zainteresowania ze strony dorosłych.

Starsze dziecko i nastolatek w gabinecie psychologa

Do psychologa można się również udać z nieco starszym dzieckiem, a także z nastolatkiem. Niepokojące może być nagłe zamykanie się w sobie, niechęć do rozmów czy różnego rodzaju zachowania oceniane jako negatywne (agresja, częsty płacz, nadmierne pobudzenie). W przypadku starszych dzieci warto wsłuchać się w rady specjalistów – nauczycieli czy pedagogów, którzy na co dzień obserwują je i wyciągają wstępne wnioski z jego zachowań. Warto udać się z pociechą do psychologa, jeśli ma problemy w nauce oraz gdy rozwija się w znacznie wolniejszym tempie niż rówieśnicy.

Czasami rodzice udają się z dzieckiem po pomoc także profilaktycznie w sytuacjach, które mogą się odbić w niekorzystny sposób na jego psychice. Mowa tutaj przede wszystkim o rozwodzie, śmierci bliskiej osoby, wyprowadzce do innego miasta. W czasach pandemii bardzo ważnym aspektem stała się izolacja dzieci, które straciły poczucie własnej wartości, często czują się odrzucone i nie wiedzą, jak poradzić sobie w dzisiejszym świecie, gdzie z rówieśnikami spotykają się głównie online.

Jak wygląda terapia psychologiczna dzieci w Pile?

Psycholog dzieci i młodzieży w Pile samodzielnie dobiera metody terapeutyczne, w zależności od konkretnej diagnozy, jaka zostanie przez niego postawiona. W przypadku starszych pacjentów istotna jest psychoterapia, zaś terapia młodszych może przybierać nawet formę zabawy. Należy mieć na uwadze, że im szybciej dzieciom zostanie zapewniona pomoc specjalisty, tym krócej będą one cierpiały, a ich zdrowie psychiczne wróci do normy. Dlatego też bardzo ważne jest wczesne zauważanie niepokojących objawów. Jeśli cokolwiek wzbudza wątpliwość u rodziców (szczególnie nagła, niewyjaśniona zmiana zachowania), warto udać się na konsultację. Być może problem da się rozwiązać w krótkim czasie, lecz w niektórych przypadkach konieczne może okazać się podjęcie nieco dłuższej, lecz efektywnej terapii psychologicznej.