Loading...
Poradniki

Usługi budowlane – na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?

Budowa domu to dla wielu ludzi spełnienie marzeń o swoim miejscu na ziemi i własnych czterech kątach. Bywa najważniejszym wydarzeniem w życiu, często także najtrudniejszym do zorganizowania. Jednak bez względu na to, czy w grę wchodzi wybudowanie domu, czy też budynku innego rodzaju, kluczowym elementem tej czasochłonnej inwestycji jest odpowiednie przygotowanie i rozplanowanie kosztów. Pamiętaj, że usługi budowlane w Międzyzdrojach, a tym bardziej w większych miastach, nie należą do tanich. Przy wyborze firmy nie warto jednak oszczędzać, aby mieć pewność o wysokiej jakości wykonania.  

Planowanie budowy przed jej rozpoczęciem

Zazwyczaj pierwszym etapem jest nabycie działki, na której stanie dany budynek. Pamiętaj o tym, że w zależności od celu budowy, położenie oraz wymiary parceli powinny spełniać określone wymagania.

Przykładowo, gdy planowany jest duży dom z ogrodem, działka nie może być zbyt mała, ponieważ w konsekwencji trzeba będzie zmienić projekt domu, lub próbować dokupić sąsiadujący teren, aby dokończyć budowę. Jeszcze większe komplikacje wystąpią w przypadku, gdy inwestycja finansowana jest przy pomocy kredytu hipoteczno-budowlanego. Wówczas niewykonanie konkretnych etapów budowy może się wiązać z wypowiedzeniem przez bank umowy kredytowej. Mniejsze konsekwencje nastąpią w wyniku zakupu większej działki, gdy celem budowy jest mały dom z niewielkim ogrodem, w tym przypadku jest to jedynie strata pieniędzy, zainwestowanych w niepotrzebnie dużą parcelę. 

Kolejnym koniecznym elementem budowy domu, jest nabycie projektu budowy, który możesz zlecić projektantowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia. Istnieje również nieco tańsze rozwiązanie, a mianowicie gotowe projekty. Mogą one jednak nie spełnić wszystkich wymagań potencjalnych klientów. Po podjęciu decyzji i wybraniu projektu, należy postarać się o pozwolenie na budowę i można przystąpić do właściwych prac budowlanych.

Etapy budowy domu:

  • pomiary geodezyjne
  • budowa fundamentów
  • poprowadzenie kanalizacji 
  • stawianie ścian zewnętrznych, kominów i stropu
  • montaż instalacji i wykonanie stolarki 
  • otynkowanie
  • prace wykończeniowe – budowa ścian działowych, montaż centralnego ogrzewania, mebli i armatury łazienkowej

Wybór firmy budowlanej

 Na rynku Polskim istnieje wiele firm, zajmujących się wykonywaniem usług budowlanych, w Międzyzdrojach znajdują się zakłady oferujące kompleksową obsługę klienta, a także posiadające odpowiednią wiedzę technologiczną. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, sprawdź, jakie doświadczenie posiada firma. Im dłuższy staż w branży, tym oczywiście większa szansa, że posiada ona w swoich szeregach prawdziwych profesjonalistów. Zalecane jest również zapoznanie się z realizacją poprzednich projektów, wykonanych przez daną firmę. Zaletą jest ich jak największa różnorodność. W przypadku bogatego portfolio wykonawców, zyskujesz pewność, że mają ogromne doświadczenie i wiedzę oraz że potrafią poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Firmy budowlane w Międzyzdrojach mogą pochwalić się także stosowaniem materiałów wysokiej klasy, posiadających wszelkie wymagane atesty.