Loading...
Dom i ogród

Dlaczego warto założyć fotowoltaikę? 5 zalet!

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które od kilku lat stale zyskuje na swojej popularności. Kiedyś to, co było w zasięgu zaledwie garstki gospodarstw domowych, obecnie może być wdrożone w każdym domu. Odnawialne źródło energii w postaci paneli fotowoltaicznych zawdzięczają swoją popularność wielkim korzyściom i zaletom, związanym z użytkowaniem jej. Innowacyjna metoda generowania energii elektrycznej ma grono sympatyków nie tylko wśród coraz większej rzeszy właścicieli domów, ale również przedsiębiorców, którzy upatrują w tych realnych oszczędności. Co warto wiedzieć o fotowoltaice? Jakie są zalety fotowoltaiki? Fotowoltaika – dlaczego warto? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze zalety związane z montażem paneli fotowoltaicznych w swoim domu. 

Ekologiczna energia w Twoim domu

Energia generowana za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych to czysta i odnawialna energia pobierana z promieni słonecznych. Największą zaletą pod względem ekologicznym jest jej odnawialność. Bez względu na czas wykorzystania energii słonecznej nie może jej zabraknąć, co gwarantuje zaspokajanie nawet ogromnych potrzeb energetycznych, które z roku na rok wzrastają. Co więcej, wytwarzanie energii z promieni słonecznych nie powoduje żadnych skutków ubocznych w postaci zanieczyszczeń. Wszystko odbywa się w zgodzie z naturą, a my możemy cieszyć się cichą produkcją prądu, którym zasilamy wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu. 

Żywotność instalacji fotowoltaicznej 

Panele fotowoltaiczne to bardzo wytrzymała instalacja, która jest przygotowana do pracy nawet w ekstremalnych warunkach. Co więcej, decydując się na system fotowoltaiczny, gwarancja z reguły trwa aż 25 lat, co w zupełności pozwoli na zaspokojenie naszych potrzeb przez wiele lat. Choć gwarancja i tak jest bardzo długa, to zgodnie z opinią ekspertów panele fotowoltaiczne są w stanie wytrzymać nawet 40 lat bez szwanku. 

Niezależność od dostawcy prądu

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dostawcy energii elektrycznej mogą w każdym momencie zwiększyć cenę prądu, a my jako zwykli konsumenci nie będziemy mieli na to żadnego wpływu. Montaż instalacji fotowoltaicznej daje nam niezależność zarówno od podwyżek cen, jak i od przerw w dostawach prądu, które skutecznie zaburzyć nasze sprawne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym. 

Brak jakichkolwiek nakładów pracy

Sprawnie działająca instalacja fotowoltaiczna nie wymaga od nas żadnej ingerencji. Jest to bezobsługowy system, który oczywiście należy od czasu do czasu weryfikować pod kątem prawidłowości działania, jednak odpowiednio zainstalowany nie sprawia żadnych problemów.

Oszczędność pieniędzy

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nam na dostosowanie swojego kształtu i mocy do naszego zapotrzebowania energetycznego. To pozwoli zoptymalizować relacje wkładu początkowego w inwestycje do jak najszybszego zwrotu. Choć dla niektórych cena instalacji fotowoltaicznej może być zbyt wysoka, to jednak zwrot tej inwestycji będzie miał miejsce już w ciągu najbliższych 7-8 lat. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest o tyle atrakcyjna, że obecnie mamy możliwość uzyskania dofinansowania w ramach akcji „Mój Prąd”. W ramach dotacji właściciel instalacji fotowoltaicznej może uzyskać nawet do 5 tysięcy złotych. W ramach rozliczenia podatkowego na koniec roku, mamy możliwość uzyskania dodatkowej ulgi termomodernizacyjnej.